GEOMETRİK ÖLÇÜLENDİRME VE TOLERANSLANDIRMA SEMİNERİ

Eğitim Amacı

Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslandırma, üretimi en düşük maliyetlerle yapmak amacıyla, teknik resimleri parça unsurlarının gerçek işlev ve ilişkilerini göz önüne alarak boyutlandırıp toleranslandırmaktır. GB&T hem bir mühendislik tasarım dili, hem de üretim ve muayenelerde yol gösteren bir teknik araçtır. Tasarımlarda, GB&T aracı bilinçli kullanıldığında, parça unsurlarının ekonomik ve iş görür üretilebilmesi güvence altına alınmaktadır. Yazılı ifadeler veya teknik resmin geleneksel araçlarıyla zor anlatılanlar bu sistem kullanılarak daha kolay ifade edilebilmektedir. GB&T Eğitimi, başta otomotiv sektörü olmak üzere, seri üretim ve montaj yapılan tüm sektörlerde, hem tasarım, üretim ve kalite kontrol birimleri arasında, hem de ana sanayi – yan sanayi arasında bir dil birliği sağlamak amacıyla, özellikle son yıllarda, yoğun biçimde kullanılmaktadır. Aşağıda ana ve alt başlıkları verilen eğitimde, konu ile ilgili özel örnekler üzerinde de çalışılmaktadır:

Eğitim İçeriği

  • Teknik resim temel bilgiler (tanımlar, türler, terimler)
  • Boyutlandırma (temel kurallar, tolerans birikimi)
  • Tolerans ve toleranslandırma
  • Geometrik boyutlandırma ve toleranslandırma (avantajları, datum seçimi)
  • Geometrik semboller ve anlamları (dairesellik, doğrusallık, düzlemsellik, silindirlik, profil, diklik, paralellik, açısallık)
  • Konum teorisi (konum toleransları ve uygulanması, en fazla ve en az malzeme durumları, konum kontrol mastarları ve temel tasarım kriterleri, eşeksenlilik, simetri, salgı)

Süre: 2 gün

Kimler Katılmalı

Bu eğitime, özellikle mekanik parça ve komponent üretimi yapan işletmelerde çalışan, tasarım mühendisi, teknik ressam, konstrüktör, takım imalci ve kalite kontrol elemanlarının katılması yararlı görülmektedir. Katılımcıların temel teknik resim bilgilerine sahip olmaları bu eğitimin yararlı olması için ön koşullardan biridir.


BU EĞİTİMLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ


[wpforms id=”6728″]